Horgászrend/Házirend
Somlói Bányász Horgászegyesület – 2021 évi. horgászrendje
Érvényes: 2021.02.01-től visszavonásig
Általános szabályozási előírások
1. A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, valamint az Országos Horgászrend és a helyi horgászrend szabályait.
2. A horgászokmányok közül a helyi horgászrend hatálya alá tartozó területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
3. A horgászat gyakorlásának alapvető feltétele az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.
4. A horgásznak kötelessége a halászati halőr, társadalmi halőr által kért okmányokat bemutatni. Az egyesület által kijelölt horgászok is jogosultak a horgászrendben foglaltak ellenőrzésére.
5. A horgász a fogási naplót a törvényi előírásoknak megfelelően köteles vezetni.
6. A horgászat megkezdésekor a horgász köteles a fogási naplóban megjelölni a horgászat napját, a víztér megnevezését.
7. A területi jegy kiadójának előírása esetén a horgász köteles a területi jegy elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet, vagy annak kivonatát magánál tartani, ellenőrzésre bemutatni.
8. A horgász köteles a fogási naplót vezetni. A kifogott nemes halat azonnal be kell írni, és azt a haltartó szákba helyezni. Egyéb halat a tópart elhagyása előtt kell rögzíteni a fogási naplóban. A haltartó szákba helyezett halat eltávolítani csak a horgászat befejeztével lehetséges. A fogási naplóban a horgászhely mezőben a tó sorszámát fel kell tüntetni, ahol a hal kifogásra került, illetve a sor „compó” oszlopába a hal hosszát cm-ben is rögzíteni kell.
9. A horgász köteles a fogási naplót összesítve (kifogott halak mennyisége, horgászott napok száma), a tárgyévet követő év február 28-ig leadni.
10. Aki a tagdíjat február 28-ig nem fizeti be (és nincs elfogadott részletfizetési kérelme), önmagát zárja ki az egyesületből. A következő tárgyévben új belépő tagként jelezheti újra tagsági kérelmét.
11. A 70 év feletti horgászok a mindenkori éves tagdíj 50 %-áért válthatják meg a területi engedélyt.
12. Az éves tagdíj 10 %-áért fenntartási jogviszony létesíthető, mely maximum 2 éves időtartamig állhat fenn folytonosan.
13. Minden belépő új tag a közgyűlés által meghatározott halasítási díjat köteles fizetni.
A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások
14. A tavakon nincs foglalt, kijelölt horgászhely. A horgászhelyeket érkezési sorrendben lehet elfoglalni.
15. Új horgászhely létesítése tilos. Esetleges új horgászhely létesítése, csak a vezetőség beleegyezésével lehetséges.
16. A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett. A parti és vizinövények oktalan írtása szigorúan tilos!
17. A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelése esetén köteles annak azonnali, a halőr vagy a halgazdálkodási hasznosító felé történő bejelentésére.
18. A horgász köteles a horgászat megkezdése előtt a horgászhelyen található szemetet összeszedni, illetve a közben keletkezett szemetet a horgászat befejeztével elszállítani. A horgászhelyeken elhelyezett kisméretű szemetesdobozokban csak cigaretta csikk helyezhető el.
19. A területen kemping jellegű sátorozás, fürdés, autómosás tilos. Sátort csak a horgász, a horgászat céljából állíthat fel.
20. Tüzet rakni csak a kijelölt tűzrakóhelyen szabad!
21. A kiépített partvédő kövezés, védmű nem bontható meg, a kövek, egyéb elemek ideiglenesen sem hordhatók el.
22. A vízparton csak fém és műanyag bottartó használható.
23. A vízparton, horgászterületen elhelyezett padcsoportok, esőbeállók, stégek és kikötői műtárgyak, egyéb berendezési tárgyak rendeltetésszerű használata, állagmegóvásának elősegítése a mindenkori használók kötelessége.
24. Minden horgász köteles tiszteletben tartani a szomszéd nyugodt horgászását. Énekelni, lármázni, ittasan horgászni tilos!
Speciális horgászrendi előírások
25. A horgászati hét hétfővel kezdődik és vasárnappal zárul. Horgászni éjszaka egész évben lehet. Sötétedés után minden horgászhelyet jól láthatóan ki kell világítani.
Ezen pontot a Covid vírus miatti állami rendelkezések időszakosan felülírhatják!
26. Jégen saját felelősségre lehet horgászni, ha a jég legalább 10cm vastag, nem olvad és nem mozog. A horgász a kivágott léket a horgászat befejezése után köteles minden esetben jól láthatóan megjelölni!
27. Etetőhajó használata lehetséges a többi horgász megzavarása nélkül. Etető hajóval a horgász készség is behúzható.
28. A felnőtt és kedvezményezett horgász 2 db bottal, botonként 2 darab horoggal horgászhat, illetve ezek mellett spiccbot (spiccbot horoggal, orsó nélkül) használata megengedett.
29. Ifi horgász egy bottal, azon maximum 2 darab horoggal horgászhat.
30. Gyermek horgász csak szülői felügyelettel, 1 darab úszós készséggel horgászhat.
31. A csaliháló harmadik készségnek számít.
32. Heti fogható mennyiség:
33. Éves fogható mennyiség:
34. Tilalmi idők; méret és mennyiségi korlátozások
A többi hal esetén az országos tilalmi idő, valamint mennyiségi és méretkorlátozás a mérvadó.
A compó és a csapó sügér 2021.02.01-től tilalom alatt áll!
35. A kíméleti területeken és a nevelő tóban horgászni szigorúan tilos! Kíméleti területek:
- 3-as tavon: bejárat oldali félsziget és az esőbeállóval szembeni hosszanti nádfal
- 1-es tavon: a kisebbik tórész
36. Az 5-ös, és a nagy 4-es tavakon a 2020.11.31-től életbelépő szabály szerint határozatlan ideig a nemeshalak horgászata megengedett, de a halelvitel az amúr kivételével szigorúan tilos.
37. Bizonyos, adott időszakra vonatkozó tilalomról a vezetőség tájékoztatja a horgászokat. Telepítés után a vezetőség horgászati tilalmat rendelhet el, melyről a 3-as tó bejáratánál levő hirdetőoszlopon tájékoztatja a tagokat. Továbbá az egyesület internet oldalán is közzé teszi a tilalmi időszakot.
38. Tilos a hal kínzása! Halat elvinni csak kíméletesen leölve szabad. 30 cm-nél kisebb halat élve is el lehet vinni, ha biztosítva van a légzése.
39. Kifogott idegenhonos halat (törpeharcsa, ezüstkárász, stb...) a vízbe visszaengedni nem szabad (kivétel ha az adott halfajta méret korlátozott (pl.: amur)).
40. Tömeg korlátozás - Az 5 kg feletti nemes halat mérlegelés után azonnal vissza kell engedni! Az amur, busa és harcsa tömegkorlátozás nélkül elvihető.
41. A koi ponty, compó, csapó sügér elvitele tilos. Kifogás és esetleges mérlegelés után azonnal, kíméletesen vissza kell engedni.
Halvédelmi előírások
42. A drótszák használata tilos.
43. A gyári műcsalik rögzítési pontok szerinti horogszámának növelése, egy horog alá újabb horog rögzítése, a külső akadás elősegítése céljából történő átalakítása tilos
44. Ragadozóhal-horgászatnál az indokolatlan nyeletés tilos.
45. Csalihallal (élőhallal) vagy halszelettel való csalizás esetén csak egyágú horog használata lehetséges.
46. Idegenhonos hallal csalizni csak azon vízterületen lehet, ahol a hal ki lett fogva.
47. A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását.
48. A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos.
49. A szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, horgászhelyen belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos. Cserén azt kell érteni, amikor a hal már szákba (ragadozó esetén szájbilincsre) került és azt a horgász a horgászhelyén a később kifogott halra kívánná átcserélni. Átadáson ingyenes halátadás értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező személy részére. Ajándékozáson egy horgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő átadás értendő. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása értendő, az átvevő személyétől függetlenül.
50. Merítőszák, valamint a halmérleg használata kötelező.
51. A kifogott, de elvitelre nem szánt, valamint a méreten aluli nemes halat kötelező azonnal, kíméletesen visszaengedni.
52. A visszaengedéskor a halat csak akkor szabad elengedni, ha az már az egyensúlyi helyzetét önerőből fenn tudja tartani, valamint mozgása (szabadulási reflex) beindult.
53. A horgászterületen tilos a sportszerűtlen horgászmódszerek alkalmazása: pl. gereblyézés
54. A horgászterületen a haltartó használata és a csalihalak haltartóban való tárolása csak a horgászat ideje alatt lehetséges. A haltartót a horgászat végeztével el kell szállítani, azt a vízben, illetve a parton nem lehet tárolni.
Közösségi munkára vonatkozó előírások
55. Az egyesület valamennyi felnőtt tagja évi 15 óra közösségi munkát köteles végezni. Ha nem teljesíti, a megváltási ár egyszeri 20.000,- Ft. Az ifi tagok évi 7 óra közösségi munkát kötelesek végezni. Ha nem teljesíti, a megváltási ár egyszeri 7.000,- Ft. Aki nem teljesíti október 31-ig a társadalmi munkával kapcsolatos kötelezettségét, ill. nem fizeti be a megváltási árat év végéig, az automatikusan kizárja magát az egyesületből. A következő évben nem válthat területi engedélyt az egyesületnél.
56. A közösségi munkát a tógazda által kijelölt időpontokban, illetve egyéni egyeztetés alapján, más időpontokban is el lehet végezni.
57. A közösségi munka más személyre átruházható. (lehet egyesületen kívüli személy is)
Horgászetikai előírások
58. A horgász egyéni felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, a horgászat teljes időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapot fenntartása.
59. A horgász erkölcsi és etikai kötelessége más horgász segítése, a tapasztalatok átadása, az idős horgásztársak és a gyermekhorgászok támogatása.
Kiemelt szabályszegési cselekmények és irányadó szankciók
60. A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével tudomásul veszi, hogy -köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre, -róla - külön jogszabályi feltételek fennállása esetén - a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet, -jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott jogerős halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, továbbá a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre eltiltható.
61. A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt cselekmények és az eltiltás mértéke:
62. A halgazdálkodási hasznosítói eljárásoknál a döntésre jogosult (fegyelmi bizottság) a szabályszegés összes körülményének ismeretében, az itt megállapított keretek között dönt az eltiltás mértékéről.
63. Az egy horgászat alkalmával elkövetett több önálló szabályszegés esetén a cselekményekre kiszabható eltiltások időtartama összeadódik, de az eltiltás maximum 5 év lehet.
64. Amennyiben egy horgász egy szabályszegés elkövetése és szankcionálása után újra elköveti bármelyik szankcionált cselekményt, a második alkalommal az eltiltás az itt szabályozottak duplájára, de maximum 5 évre emelkedik.
65. Amennyiben egy horgász a korábbi eltiltástól számított 3 éven belül újabb szabályszegést követ el, az eltiltás mértéke legalább 2 év, de maximum 5 év lehet.
66. A visszavonásra, illetve a területi jegy váltásától való eltiltásra minden esetben a tényállást és a horgászrendi hivatkozást, valamint az eltiltás időtartamát tartalmazó hivatalos halgazdálkodási hasznosítói döntéssel és az erről szóló értesítéssel kerül sor.
67. A halgazdálkodási hasznosítói visszavonás és az eltiltás nem helyettesíti, de nem is követeli meg a horgászegyesületi fegyelmi szabályzatokban meghatározott eljárásokat, jogkövetkezményeket.
Záró rendelkezések
68. A horgászegyesület, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.
69. A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
70. Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások, továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.
A Somlói Bányász HE horgászrendje a 133/2013 (XII.29.) VM rendelet figyelembe vételével készült.
Vértessomló, 2021. február 01.
Bús Imre s.k.
HE elnök
Elérhetőségek, kérdés illetve probléma esetén:
Bús Imre, HE elnök tel.szám: +36-70-608-5491
Taizs János, Tógazda tel.szám: +36-20-517-4521
Wágner Csaba, vezetőségi tag: +36-70-367-5671
email: somloibanyaszhe@gmail.com